Olet täällä

Ohjelmaluonnos, päivitetty 14.9.2016

Foorumin teema "Lapset ja nuoret kulttuurin voimavarana"
 

Torstai 29.9. saapumispäivä

Illalla

Venäläisten osallistujien saapuminen Tampereelle
Yhteiskuljetukset Karjalasta ja Pietarista

 

Venäläisten osallistujien majoittuminen ja ilmoittautuminen foorumiin
Sokos Hotel Ilves (Hatanpään Valtatie 1) ja Sokos Hotel Torni (Ratapihankatu 43)

  Osa suomalaisista osallistujista saapuu Tampereelle
20.00 alkaen

Illallinen hotelleissa (lisämaksullinen)

 

Perjantai 30.9. ensimmäinen foorumipäivä

7.00-

Aamiainen hotelleissa

9.30- Ohjattu siirtyminen kävellen foorumin tapahtumapaikalle Tampere-taloon
(Yliopistonkatu 55)
Lähtö hotelli Ilveksen ja hotelli Torni Tampereen edestä
 
9.00-10.00 Suomalaisten foorumiosallistujien ilmoittautuminen Tampere-talossa
Pienen salin lämpiö 2, 2. krs (Yliopistonkatu 55)
10.00-11.30

XVII Suomalais-venäläisen kulttuurifoorumin avajaisistunto,
Tampere-talo, Pieni Sali, 2 krs.

Kulttuuriesitys: Kulttuuriosuuskunta Uulun Biisinikkarit-orkesteri esittää lasten kanssa tehtyjä lauluja

Puheenjohtajat: Opetus- ja kulttuuriministeriön ylijohtaja Riitta Kaivosoja ja Valtiollisen historiallis-arkkitehtuurisen ja etnografisen museo-luonnonpuiston johtaja Elena Bogdanova
•    Tampereen kaupungin pormestarin Anna-Kaisa Ikosen tervehdys
•    Opetus- ja kulttuuriministeriön kansliapäällikkö Anita Lehikoisen puheenvuoro
•    Venäjän varakulttuuriministeri Alla Jurjevna Manilovan puheenvuoro

Keskustelu: Luovat lapset ja visio huomisesta
Moderaattorina Taiteen edistämiskeskuksen johtaja Minna Sirnö. Keskustelijoina
kirjailija, akateemikko Hannu Mäkelä ja Venäläisen museon museopedagogiikan ja lasten luovan toiminnan keskuksen johtaja, professori, ansioitunut kulttuurityöntekijä Boris Andrejevitš Stoljarov

•     Venäjän federaationeuvoston Suomen parlamentin ystävyysryhmän puheenjohtajan Sergei Leonidovitš Katanandovin tervehdys

12.00-14.00

Lounas
Tampere-talo: Ravintoa Fuuga (2.krs) ja Ravintola Duuri (3.krs).

14.00-17.00
         
Rinnakkaiset tapahtumat:

Alakohtaiset seminaarit/tapaamiset:
•    Ala A) Teatteri ja nukketeatteri Opus 4, 2. krs
•    Ala B) Museoala, korjausrakentaminen ja arkkitehtuuri Riffi 2. krs
•    Ala C) Musiikki- ja tanssiala, Sopraano 2. krs

Kahdenkeskiset neuvottelut
Duetto 1 (2. krs) sekä Opus 2 ja 3 (2. krs) ja VIP-huone (3. krs)

"Ideasta hankkeeksi" - neuvontaa kulttuurihankkeiden toteuttamisesta,
Hankeneuvojina Marianne Möller ja Irina Kizilova
Puistolämpiö 2, 2. krs

Taide- ja hyvinvointi-info, Taiteen edistämiskeskus
Puistolämpiö 2, 2. krs
Asiantuntijana taiteen ja hyvinvoinnin läänintaiteilija Arttu Haapalainen

Opastettu kiertoajelu suomeksi ja venäjäksi 14.00–16.00
Lähtö Tampere-talon edestä klo 14
Vaihtoehtoiset tutustumiskohteet kiertoajelulla:
•    Uusi ja erilainen Lenin-museo
•    Finlaysonin tehdasalue ja lastenkeskus Rulla

15.30–17.00 Kahvitarjoilua, ravintola Fuuga, 2 krs. Tampere-talo

17.00- Ohjattu siirtyminen kävellen hotelleihin, lähtö Tampere-talon edestä
 
18.15 Kuljetukset Ilves ja Torni Tampere hotelleista Tampere-talolle
 
19.00

Tampere Filharmonian konsertti
Tampere-talo, Iso sali

Kapelimestari: Santtu-Matias Rouvali
piano: Kit Armstrong

Modest Musorgski: Näyttelykuvia (sov. ork. Maurice Ravel)
Wolfgang Amadeus Mozart: Konsertto pianolle ja orkesterille nro 23
A-duuri KV 488
Antonín Dvorák: Sinfonia nro 8 G-duuri, op. 88 "Englantilainen"

Vastaanotto
Tampere-talo, Pienen salin lämpiö ja Puistolämpiö 2 (2. krs)

Tervehdyspuheenvuoro Tampereen kaupungin apulaispormestari Anna-Kaisa Heinämäki

22.30, 23.00 Kuljetukset hotelleihin
 

Lauantai 1.10. toinen foorumipäivä

7.00- Aamiainen hotelleissa
8.30- Siirtyminen kävellen foorumin tapahtumapaikalle Tampere-taloon

 

 

 

 

 

9.00-12.00

 

 

 

 

 

 

 

12.00-13.00

Rinnakkaiset tapahtumat jatkuvat:

Pääteemaseminaari lasten- ja nuorten kulttuuri Suomessa ja Venäjällä I osa
Tampere-talo, Pieni sali

Alakohtaiset seminaarit
-    Ala D) Visuaaliset taiteet: ”Katutaide Suomessa ja Venäjällä tänään” , Opus 4, 2. krs
-    Ala E) Kirjallisuus- ja kirjastoyhteistyö, Sopraano, 2. krs

Kahdenkeskiset neuvottelut
Duetto 1 sekä Opus 2-3 ja VIP-tila

"Ideasta hankkeeksi" - neuvontaa kulttuurihankkeiden toteuttamisesta,
Hankeneuvojina Marianne Möller ja Irina Kizilova
Puistolämpiö 2

Taide- ja hyvinvointi-info, Taiteen edistämiskeskus
Asiantuntijoina taiteen ja hyvinvoinnin läänintaiteilijat Arttu Haapalainen ja Pauliina Lapio
Puistolämpiö 2
 

Oheisohjelma: Ohjattu tutustuminen suomalais-venäläiseen muraaliin
Lähtö Tampere-talon edestä klo 12.00
P-Tampere-talo, Åkerlundinkatu 4
 

12.00-14.00 Lounas
Tampere-talo: Ravintoa Fuuga (2.krs) ja Ravintola Duuri (3.krs)

 

 

 

 

 

 

 

14.00-16.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.00

 

 

 

13.30

 

15.00

Rinnakkaiset tapahtumat jatkuvat:

Pääteemaseminaari lasten- ja nuortenkulttuuri Suomessa ja Venäjällä II osa
Huomioi paikka: Monitoimitalo 13, Wivi Lönn -sali, 4. krs, Satakunnankatu 13, sisäänkäynti Pellavatehtaankadulta

Alakohtaiset seminaarit
-    Ala F) Koulutusyhteistyö ja -hankkeet (kielihankkeet), Taide ja hyvinvointi tietoisku
Opus 4
-    Ala G) Ystävyyskaupunkitoiminta, festivaalit ja matkailu
Sopraano

Kahdenkeskiset neuvottelut
Duetto 1, Opus 2-3, Riffi ja VIP-huone

"Ideasta hankkeeksi" - neuvontaa kulttuurihankkeiden toteuttamisesta,
Hankeneuvojina Marianne Möller ja Irina Kizilova
Puistolämpiö 2

Opastettu kiertoajelu suomeksi ja venäjäksi 14.00–16.00
Lähtö Tampere-talon edestä klo 14
Vaihtoehtoiset tutustumiskohteet kiertoajelulla:

  • Uusi ja erilainen Lenin-museo
  • Finlaysonin tehdasalue ja lastenkeskus Rulla

15.30–16.30 Kahvitarjoilua, ravintola Fuuga, 2. krs Tampere-talo

 

Oheistapahtuma:  
Nukketeatteri Taiga-Matto: Lumityttö – tarina lumesta ja unelmista. Marionettiesitys koko perheelle
Sonaatti 1, 0 krs  Tuotettu yhteistyössä Cultura-säätiön ja Tampere-talon kanssa

 

Ohjattu siirtyminen Monitoimitalo 13, pääteemaseminaari Lasten- ja nuorten kulttuuri Suomessa ja Venäjällä jatkuu siellä
Lähtö Tampere-talon edestä

 

Nukketeatteri Taiga-Matto: Villisorsan muna - siperialaista kansanperinnettä mukaileva kansansatu
Sonaatti 1, 0 krs  Tuotettu yhteistyössä Cultura-säätiön ja Tampere-talon kanssa

16.30-17.30

Päätösistunto
Pieni sali, 2. krs

Puheenjohtajat: Opetus- ja kulttuuriministeriön ylijohtaja Riitta Kaivosoja ja Valtiollisen historiallis-arkkitehtuurisen ja etnografisen museo-luonnonpuiston johtaja Elena Bogdanova

  • Onnistuneiden foorumihankkeiden esittelyt

    Suomesta: Anne-Mari Kivimäki, Folk Extreme ry

    Venäjältä: Elena Nikolaevna Lomshina, Suomalais-ugrilaisen kulttuurin tutkimuslaboratorion johtaja
     

  • Kansanedustajan, Suomi-Venäjä-Seuran puheenjohtajan Katri Kulmunin tervehdys

 

  • Vuoden 2017 kulttuurifoorumi-isännän Pietarin kaupungin tervehdys:  Pietarin kulttuurikomitean varapuheenjohtaja Aleksandr Nikolajevitš Voronko

Musiikkiesitys: Anne-Mari Kivimäki ja Palomylly
 

17.30 Ohjattu siirtyminen kävellen hotelleihin
18.45- Kuljetukset Ilves ja Torni Tampere hotelleista Museokeskus Vapriikkiin
19.30

Tampereen kaupungin vastaanotto ja kulttuuriohjelmaa
Museokeskus Vapriikki
Esiintymässä Sorin Sirkus ja instrumentaaliyhtye Rakka

Tampellan alue, Alaverstaanraitti 5

21.30, 22.00 Kuljetukset Ilves ja Torni Tampere hotelleihin
 

Sunnuntai 2.10. kotiinlähtö

7.00 Aamiainen hotelleissa
8.30 Venäläiset ja suomalaiset osallistujat lähtevät kotimatkalle

 

Torstai 29.09.2016 - Sunnuntai 02.10.2016